K přeměně cechovního zřízení u nás v 18. stol.

Autor: Flégl, Oldřich
Typ: článek
Klíčová slova: 18. stol., cechy, Rakousko-Uhersko, řemesla
Bibliografický záznam: FLÉGL, Oldřich. K přeměně cechovního zřízení u nás v 18. stol. Obzor národohospodářský XIX. (1914). Praha:J. Otto. 1914, roč. XIX., s. s. 183-188. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1914
Ročník: XIX.
Rozsah stran: s. 183-188
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Článok popisuje snahy Márie Terézie v čase jej vládnutia rozšíriť obchodnú slobodu do všetkých rakúskych krajín. Podľa Cirkulára z roku 1787 sa usilovala presunúť priemyselnú výrobu od cechových zriadení do verejnej správy štátu. 84 druhov zamestnaní bolo vyhlásených za úplne voľné. Jozef II v náväznosti na to zrušil zakladanie nových cechov v Čechách. Jedenásteho októbra 1785 vydal magistrát spojených miest pražských nariadenie, podľa ktorého sa mali pracujúci v železiarstve a oceliarstve rozdeliť do troch skupín podľa toho kto kde pracoval. Tieto a mnohé ďalšie v článku zmienené nariadenia boli vydané s cieľom postupného zrušenia cechových zriadení na území vtedajšieho Rakúska-Uhorska.

Bučko Ján

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání