Ke státnímu rozpočtu na r. 1897

Autor: Koloušek, Jan
Typ: článek
Klíčová slova: státní rozpočet
Bibliografický záznam: KOLOUŠEK, Jan. Ke státnímu rozpočtu na r. 1897. Obzor národohospodářský I. (1896). Praha:J. Otto. 1896, roč. I. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1896
Ročník: I.
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Autor se v článku zabývá státním rozpočtem v r. 1897, který byl prvním rozpočtem finančního ministra Biliňského, který se pokusil zavést novinky, které se odlišovaly od dřívějších rozpočtů. Chtěl prosadit nový typ půjčky, tzv. investiční rentu, avšak tento investiční rozpočet narazil na odpor z mnoha stran. Koloušek navrhoval pár řešení. Jedno z nich bylo, aby vláda překolkováním renty snížila úroky a ušetřila by několik desítek milionů a tím by se zmenšil státní dluh, který byl markantně vyšší než v předešlých letech. Další problém, který autor v článku zmínil je splácení dluhů. Vyvodil, že se mají půjčky vydávat tak, aby se prodaly co nejblíže k paritě nebo málo pod paritou. Z toho plyne, že by se půjčka měla vydávat na takové procento, za které se dá nejvýhodněji okamžitě prodat.

(Zámečník David)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání