K programu národního dělnictva

Autor: Schuster, Václav
Typ: článek
Klíčová slova: kolektivismus, národní dělnictvo, sociální demokracie
Bibliografický záznam: SCHUSTER, Václav. K programu národního dělnictva. Obzor národohospodářský II. (1897). Praha:J. Otto. 1897, roč. II. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1897
Ročník: II.
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Autor zde popisuje organizaci národního dělnictva, které razantně odmítlo Marxovskou sociální demokracií hlásaný třídní boj a také nepřijímá kolektivismus. Dále mají odpor k rovné mzdě, stejnému počtu pracovních hodin, stejné autoritě a stejnému zařízení pro každého. Navrhují zkrácení pracovní doby pro některé odvětví, ve kterých by to bylo potřeba. Uvádějí, že například v zemědělství v určitých ročních dobách pracovní dobu zkrátit nelze. Pokud jim ostatní nevyhoví, nebojí se k dosáhnutí svého cíle použít stávky.

(Zaderlíková Šárka)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání