Úvahy o středoevropské cukerní politice

Autor: Koloušek, Jan
Typ: článek
Klíčová slova: daň cukerní, řepový cukr, třtinový cukr, vývozní prémie
Bibliografický záznam: KOLOUŠEK, Jan. Úvahy o středoevropské cukerní politice. Obzor národohospodářský II. (1897). Praha:J. Otto. 1897, roč. II. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1897
Ročník: II.
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Článek o řepovém cukru, který vytěsňuje cukr třtinový. Jako paradox zde je popisováno, že nejvíce cukru se spotřebuje tam, kde se vůbec nevyrábí nebo se vyrábí jen velmi malé množství. Je to dáno hlavně tím, že v roce 1889 se uzákonilo, že dani bude podléhat jen cukr, který se uvnitř monarchie spotřebuje. Na cukr, který se bude vyvážet, se již tato daň nevztahovala, naopak země dostala vývozní prémii. Jenže země, které cukr nepěstovaly, ho dostávaly z poloviny zadarmo a v článku je popisováno, že z vývozních prémií nemají zisk ani naši zemědělci ani naše cukrovary a ani naše rafinerie. Jediný, kdo má z tohoto zisk jsou cizí země, které konzumují náš cukr.

(Zaderlíková Šárka)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání