O studiu věd sociálních

Autor: Bráf, Albín
Typ: kniha
Klíčová slova: determinismus, ignoramus, theologie
Bibliografický záznam: BRÁF, Albín. O studiu věd sociálních : řeč, kterou proslovil na letošním sjezdu theologů na Velehradě prof. Dr. Albín Bráf. Praha:Albín Bráf. 1902, s. 13. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: Albín Bráf
Rok: 1902
Rozsah stran: 13
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Řeč na sjezdu teologů v roce 1902, určená především mladému kněžstvu, jež se zajímá kromě teologie nově i o sociální vědy. Zabývá se základními rysy sociální vědy, její metodou a již tehdy kritizovaným normativním charakterem společenských věd

(Jůzová Marie)

Hodnocení:

O studiu věd sociálních je řeč, kterou přednesl Albín Bráf na sjezdu teologů v roce 1902, který je specifický účastí mladého kněžstva, jež se zajímá kromě teologie nově i o sociální vědy. Bráf, jenž byl v tomto oboru velkou kapacitou, bere tuto buditelskou úlohu na sebe a uvádí začínající studenty teologie touto řečí do základní problematiky společenských věd. Ukázal studentům význam jejich budoucího povolání i některé překážky, se kterými se budou potýkat při studiu sociálních věd. Autor se v krátkosti zabývá jak základními rysy sociální vědy, její metodou a již tehdy kritizovaném normativním charakterem společenských věd. Z textu je velmi dobře čitelná autorova zainteresovanost v této oblasti i jeho osobní názory na liberalismus, socialismus a další myšlenkové proudy. Pro příklad uvedu jednu jeho myšlenku, ve které říká, že žádná věda nedokáže podat bezpečné pravdy, každá je jen pokusem o změnu dosavadního poznání, se kterou nelze nesouhlasit. Bráfův proslov je záznamem o pojetí tehdejších společenských věd a obsahuje mnoho myšlenek, které přetrvaly dodnes.

(Jůzová Marie)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání