Konec zmocňovacích zákonů

Autor: Weyr, František
Typ: článek
Klíčová slova: demokracie, zákonodárství, zmocňovací zákon
Bibliografický záznam: WEYR, František. Konec zmocňovacích zákonů. Obzor národohospodářský XLII. (1937). Praha:Pražská akciová tiskárna. 1937, roč. XLII., s. s. 345–347. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: Pražská akciová tiskárna
Rok: 1937
Ročník: XLII.
Rozsah stran: s. 345–347
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Článok sa zaoberá delegovaním zákonodárnej moci, kedy parlament v mimoriadných pomeroch deleguje právomoci na vládu prostredníctvom tzv. zmocňovacieho zákona.

(Vyoral Martin)

Hodnocení:

Československá vláda sa rozhodla nepokračovať v zmocňovacom zákone, ktorý bol zahájený v roku 1920. Politická ideológia zmocňovacieho zákona žiadala, aby pokiaľ možno o všetkom rozhodoval zvrchovaný ľud alebo orgán im besporstredne dosadený. Zrušenie tohto zákona viedlo k delegácii zákonodárnej moci. Problém zmocňovania a delegácia má juristickú a hospodársku stránku. Juristická stránka hovorí, že ak rozdelí najvyšší štátny orgán jednotlivé kompetencie na nižšie orgány, je jasné, že týmto nižším orgánom nemôže prislúchať právo, aby svoje kompetencie navzájom lubovolne medzi sebou presúvali. Hospodárska stránka vychádza v podstate z úvach technického rázu. Na konci textu autor nastoluje otázku či zostáva demokracia, ktorá sa slobodne a dobrovolne vzdáva svojej podstaty ešte demokraciou? Inými slovami: má demokracia ako vládna forma právo na sebevraždu? Autor na tieto otázky odpovedá záporne.

(Vyoral Martin)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání