Politické a hospodářské změny v blízkém orientě

Autor: Musil, Alois
Typ: článek
Klíčová slova: Blízký východ, hospodářské dějiny, severní Afrika
Bibliografický záznam: MUSIL, Alois. Politické a hospodářské změny v blízkém orientě. Obzor národohospodářský XXVI. (1921). Praha:J. Otto. 1921, roč. XXVI., s. s. 17-22, 60-70. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1921
Ročník: XXVI.
Rozsah stran: s. 17-22, 60-70
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Blízký orient v tehdejším pojetí nezahrnuje jen dnešní tzv. „blízký východ“, ale mnohem větší území táhnoucí se na východ až k Afghánské hranici a na západ po pobřeží severní Afriky až k Maroku. Autor u každé oblasti uvádí stručnou historii (kdy a jak se stala kolonií které Evropské mocnosti, co se zde odehrávalo během války, atd.) a současné problémy, se kterými se oblast potýká.

(Sečkár Antonín)

Hodnocení:

Jako zájemce o historii mě tento článek ze všech zadaných zaujal nejvíce a po jeho přečtení musím konstatovat, že nejsem zklamaný. Na 17 stranách se pochopitelně nedá jít příliš do hloubky, ale i takovýto škrábanec na povrchu má svůj smysl. Z věcí, které mě zaujaly, bych vyzdvihl třeba to, že autor v roce 1921 používá termín „Světová válka“. Já si myslel, že tak se o „Velké válce“ mluví až po roce 1939. Druhou zajímavostí je popisování Arménů jako lichvářů a amorálních lumpů nejhoršího kalibru, zatímco Turci jsou jejich nebohé oběti. Zajímalo by mě, jestli by autor použil stejná slova, i kdyby věděl to, co o událostech z let 1915-1918 víme dnes

(Sečkár Antonín)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání